Włosy

Skuteczność odżywek do włosów

Zdrowe, lśniące, mocne i gęste włosy to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Dziś utrzymanie włosów w nienagannej kondycji to nie lada wyzwanie. Zła dieta, zanieczyszczenia powietrza, kiepskiej jakości kosmetyki i przemęczenie organizmu nie sprzyjają pielęgnacji włosów. Dlatego właśnie warto tak dobrać szampony i odżywki, aby mieć pewność, że spełniają one swoje najważniejsze zadania: nawilżają, regenerują i wzmacniają!

Czy odżywka do włosów jest konieczna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Szampon służy wyłącznie do mycia włosów i skóry głowy, odżywka zaś dostarcza najważniejszych składników odżywczych, nawilża i regeneruje zniszczone pasma. Odżywka ułatwia też rozczesywanie, co ma szczególne znaczenie przy włosach długich i problematycznych. Nie wolno zapominać, że każdego dnia nasze włosy są narażone nie tylko na niekorzystne czynniki środowiskowe (słońce, mróz, deszcz), ale również na ekstremalne temperatury czy silne promieniowanie UV. Czynniki te osłabiają strukturę włosa, powodują jego łamliwość i przesuszenie. Odżywkę do włosów należy stosować regularnie. Dzięki niej włosy będą silne, gęste, dobrze odżywione i nawilżone oraz pełne blasku.

Jak wybrać odżywkę do włosów?

Odżywki z uwagi na swoje przeznaczenie można podzielić na trzy zasadnicze grupy: proteinowe, emolientowe i tzw. humektanty. Różnią się one substancjami czynnymi, które w nieco inny sposób oddziałują na strukturę włosa.

Proteinowe odżywki na włosy w swym składzie zawierają głównie proteiny owsa, jedwabiu czy ryżu. Przeznaczone są do włosów mocno zniszczonych koloryzowaniem, łamliwych i osłabionych. Mają silne działanie regenerujące i nie ma konieczności stosowania ich po każdym umyciu (w zupełności wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu).

Pozostałe dwie grupy odżywek wykazują działanie silnie nawilżające i w swoim składzie zawierają najczęściej oleje roślinne, oleje mineralne, aloes, fruktozę, pantenol. Można oczywiście stosować te odżywki na przemian, wszystko jednak zależy od kondycji włosów i problemów, z jakimi się w danym momencie borykamy.

Warto też wspomnieć o odżywkach bazujących na wyłącznie naturalnych, ekologicznych składnikach, które są absolutnym hitem ostatnich lat. Ekstrakty roślinne zawarte w tego rodzaju kosmetykach są nie mniej skuteczne od swoich syntetycznych odpowiedników. Jedyny minus tych kosmetyków jest taki, że na pierwsze efekty należy zaczekać znacznie dłużej. Naturalne odżywki do włosów można dziś znaleźć niemal w każdej drogerii.

Jak prawidłowo nakładać odżywkę?

Odżywkę zawsze należy nakładać na świeżo umyte i wilgotne, odsączone ręcznikiem włosy. Koniecznie należy pamiętać o całkowitym jej spłukaniu pod bieżącą i ciepłą wodą (nigdy gorącą). Nieprawidłowo spłukana odżywka spowoduje, że włosy będą przeciążone i szybciej zaczną się przetłuszczać. Po umyciu włosów i nałożeniu odżywki nie należy pocierać włosów ręcznikiem – w ten sposób łatwo można je uszkodzić. Trzeba pamiętać też o tym, że odżywki nie należy nakładać na skórę głowy, a wyłącznie na pasma włosów.

Zobacz także